KUR'AN ile konuşan kadın

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

KUR'AN ile konuşan kadın

Mesaj tarafından secretgirl Bir Perş. 14 Haz. 2007, 10:47 am

KUR'AN ile konuşan kadın

Kur'an ile konuşan kadın
Tebe-i Tâbiîn neslinden Abdullah ibn Mübarek hazretleri anlatıyor: Hacca gidiyordum. Irak-Suriye topraklarından geçerken yalnız bir kadına rastladım. Selâm verdim; selâmımı �Söz olarak Rahîm bir Rabden selâm sözüdür onların duyacağı� (Yâ-Sîn: 58) âyetiyle aldı.

�Buralarda ne yapıyorsun?� diye sordum. �Allah kimi yoldan çıkarmışsa, ona yol bulduracak yoktur� (A�râf: 186) âyetini okudu. Anladım ki, yolunu kaybetmiş.

Nereye gittiği soruma �Bir gece kulunu Mescid-i Haram�dan alıp Mescid-i Aksâ�ya götüren Allah�ı tesbih ederim� (İsrâ: 1) âyetiyle karşılık verdi. Anladım ki, geçtiğimiz hacc mevsiminde haccını tamamlamış, Kudüs�e gidiyor.

�Ne zamandan beri böyle yolunu kaybettin?� dedim. �Tam üç gece (yani üç gündür)� (Meryem: 10) dedi.

Yiyecek verme teklifinde bulundum. �Sonra orucunuzu gün batıncaya kadar tamamlayın� (Bakara: 187) âyetini okudu.

�İyi de Ramazan�da değiliz� dedim. �Kim Allah için nafile bir hayır yaparsa, Allah her hayrın karşılığını verendir, her şeyi hakkıyla bilendir� (Bakara: 158) âyetiyle cevap verdi.

�Yolculukta oruç açılabilir� dedim. �Ama orucu tutarsanız, bu hakkınızda daha hayırlıdır� (Bakara: 184) âyetini okudu.

Niye benim gibi konuşmadığını sordum. �Ağzından tek bir söz bile çıkmasın ki, yanında onu gözleyen ve o sözü kaydetmeye hazır bir gözcü bulunmamış olsun� (Qâf: 18) dedi.

�Kimlerdensin?� diye sordum. �Bu konuda bilgin yok (ailemi söylesem de tanımazsın). Sonra göz de, kalb de (görmeden, kesin bilgiye dayalı olmadan verdiğin her hükümden) sorumludur� (İsrâ: 36) âyetiyle cevap verdi.

�Hata ettim, hakkını helâl et!� dedim. �Bugün size kınama yok. Allah, sizi bağışlasın� (Yusuf: 92) dedi.

Deveme bindirip kafilesine ulaştırma teklifinde bulundum. �Hayır adına ne işlerseniz Allah onu bilir� (Bakara: 215) âyetiyle mukabele etti.

Devemi yanına getirdim. Binecekken, �Mü�min erkeklere söyle, bakışlarını sakınsınlar� (Nûr: 30) âyetini okudu.

Gözlerimi çevirdim; binecekken deve ürküp kaçtı, bu arada elbisesi az yırtıldı. �Başınıza musibet olarak ne gelirse, bu bizzat işleyip, onu hak etmeniz sebebiyledir� (Şûrâ: 30) âyetini mırıldandı.

�Sabret, deveyi bağlayayım!� dedim. �Bu hususta Süleyman�ı anlayışlı ve daha isabetli davranır kıldık� (Enbiyâ: 79) âyetini okuyarak, devemi yönlendirme konusunda benim daha başarılı olduğumu kasdetti.

Deveye bindi ve �Bunu bize baş eğdiren Allah�ı tesbih ederim; yoksa bunu biz başaramazdık. Ve sonunda şüphesiz Rabbimize döneceğiz!� (Zuhruf: 13-14) âyetlerini okudu.

�Haydi!� diye deveyi hızlandırdım. �Yürüyüşünde (ve davranışlarında) vakur ol ve sesini yükseltme. Seslerin en çirkini, (bağıran) eşeğin sesidir!� (Lokman: 19) mukabelesinde bulundu.

Yürürken şiir okumaya başladım. �Kur�an�dan kolayınıza geleni okuyun!� (Müzzemmil: 20) dedi.

�Şiir okumak haram değil ki!� dedim. �Bu hususu ancak gerçek idrak ve basiret sahipleri düşünüp anlar!� (Bakara: 269) cevabını verdi.

Bir süre gittik; sonra evli olup olmadığını sordum. �Ey iman edenler! Cevabı verildiğinde sizi üzecek meselelerden sormayın!� (Mâide: 101) âyetini okudu.

Derken kafilesine ulaştık ve �Kafile içinde kimsen var mı?� dedim. �Mal ve evlât dünya hayatının süsüdür!� (Kehf: 46) dedi.

Anladım ki, evlâdı var. İsimlerini sordum. �Allah İbrahim�i dost edindi; Allah Musa ile konuştu; Ey Yahya, Kitab�a kuvvetle tutun!� (Nisâ: 125, 164; Meryem: 12) âyetlerini okudu.

�Ey İbrahim, ey Musa, ey İsa!� diye kafileye seslendim. Nur yüzlü üç genç �Buyur!� diye çıkageldi. Onlara para verip, �Bununla içinizden birini şehre yollayın! Yemeklerin helâl ve temiz olanına baksın ve size bir yiyecek getirsin. Dikkatli davransın!� (Kehf: 19) dedi.

Yiyecek gelince bana, �Geçmiş günlerinizde yaptıklarınızın karşılığında şimdi afiyetle yiyip için!� (Hâqqa: 24) dedi.

Çocuklara, �Annenizin bu durumunu bana söylemezseniz bu yemekten yemem!� dedim. �Annemiz� dediler, �Ağzından Cenab-ı Allah�ın gazabını çekecek yanlış bir söz çıkar korkusuyla 40 yıldır böyle sadece Kur�an�la konuşur.�

İbn Mübarek, bu hadiseyi Kur�an�da her şeyin bulunduğuna delil olarak anlatırdı.
secretgirl
silent_&_secret
silent_&_secret

Kadın Mesaj Sayısı : 191

Kullanıcı profilini gör

Geri: KUR'AN ile konuşan kadın

Mesaj tarafından esdicien Bir Salı 03 Tem. 2007, 4:59 pm

vay bee ben bunu nasıl görmemişim çok hoşmuşşşşş

efsane
efsane

Erkek Mesaj Sayısı : 456

Kullanıcı profilini gör http://www.ortysh.ideaboard.net